Maitake Mantarı, Grifola Frondosa, Dans Eden Mantar, kanser tedavisi Başlık
DANS EDEN MANTAR
Maitake Mantarı, Grifola Frondosa, Dans Eden Mantar, kanser tedavisi
 
 
Maitake Mantarı, Grifola Frondosa, Dans Eden Mantar, kanser tedavisi Slayt 1
Maitake Mantarı, Grifola Frondosa, Dans Eden Mantar, kanser tedavisi Slayt 2
Maitake Mantarı, Grifola Frondosa, Dans Eden Mantar, kanser tedavisi Slayt 3
 
   

 

 

 

Maitake Mantarı (Grifola Frondosa) adını 'dans eden mantar' anlamına gelen Maitake'den alan bu mantar doğu tıbbında bağışıklık sistemi üzerine olan olumlu etkileriyle tanınır. Maitake mantarının kansere yönelik yardımcı bir etki gösterdiği ve yayılmasını engellemeye destek olduğu kabul görmektedir.

 

Maitake mantarları en çok kayın ve meşe gibi ağaçların köklerine yakın ve üst üste binen yelpaze şeklinde koloniler halinde büyürler. 1980’lerde Grifola frondosa kültüründe kütük ve talaş kültürleri en çok kullanılan kültür olmuş, bunlarda pirinç kepeği, buğday kepeği gibi maddeler katkı olarak kullanılmıştır. Uygun şartlar altında aşılama ile meyvelenme arası 70-80 günlük süre gerekmektedir.

Grifola frondosa’nın orijini Japonya’dır. Büyük ölçekte üretimi 1981 yılında Japonya’da başlamıştır. 1993 yılında AIDS hastalığına karşı iyi etkisinin olduğu bildirilmiştir.


Japonlar, Maytake mantarını adaptojen olarak vücudun kimyasal dengesini koruması veya yeniden sağlaması için kullanmışlardır. Bilinen az sayıdaki adaptojen besinden biridir.

 

Grifola frondosa özel ve mükemmel tadı olan mantardır. Besince zengindir. Özellikle tıbbi özelliği vardır ki, bu gelecekte tıbbi açıdan önemli bir rol oynayacağını göstermektedir

 

Bu mantarın sap ve şapkaları tedavi için kullanı­lır. Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, kilo kaybı, bağı­şıklık sisteminin uyarılması ve kanser tedavisi için kullanılmaktadır. Belirgin bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Dünyada en yaygın kullanım alanı, AİDS, kanser tedavisi ve bağışıklık sis­teminin uyarılmasıdır. Maitake mantarının kemik iliğini uyardığı ve dokso-rubisin isimli ilacın yan etkisini azalttığı gösterilmiştir. Yapılan küçük klinik çalışmalarda kanser hastalarında yararlı olduğu, bazı hastalarda kanserde ge­rileme olduğu, bağışıklık sistemini uyardığı bildirilmiştir.


Maitake mantarının içinde bulunan bazı maddeler meme, mesane (idrar yolları ve idrar torbası) ve kalınbağırsak kanseri hücrelerini öldürmekte, mito-misin C isimli ilacın kanser hücrelerini öldürücü etkisini artırmaktadır. Hayvan çalışmalarında kanserin başka organa sıçrama riskini azalttığı gösterilmiştir.

Yapilan arastirmalarda, maitake mantarinin özellikle T hücrelerini, makrofajlari harekete geçirerek vücudun dogal bagisikligini öne çikarabilmektedir.

Maitekenin fraksiyonları akciğer, kolon, karaciğer, prostat, beyin tümörlerinde büyümeyi yavaşlatmaya destek bir potansiyel olarak görülüyor. Diyabet, kolesterol, hipertansiyon, bağışıklık sistemi için yardımcı olmakla birlikte kilo kaybına karşı destek olarak kullanımı önerilmektedir. Yapılan araştırmalarda maitake mantarinin özellikle T hücrelerini, makrofajlari harekete geçirerek vücudun dogal bagisikligini öne çikarabilmektedir.

 

Ayrıca Maitake’nin kemik iliğinde koloni oluşumunu hızlandırdığı, doxorubicin toksisitesini azalttığı ve tümör metastazını inhibe ettiği tespit edilmiştir. Kanserden korunmak için, kanser tedavisinde destek olarak ve kanser kemoterapisinin yan etkilerini azaltmak için yardımcı olarak kullanılabilir.

 

 

 

 
   

Neden Maitake Mantarı Tüketilmelidir?

 

 
   

• Maitake mantarları ve onlardan hazırlanan maitake D-fraksiyonu, beta glukan denen bir çeşit polisakkarit içerir. Polisakkarit, daha küçük şeker moleküllerince oluşturulan büyük ve karmaşık bir moleküldür. Beta glukan’ların, bağışıklık sistemini uyardığı ve kanser hastalığına saldıran; makrofaj, T-hücreleri, doğal öldürücü hücreler ve interleukin-1 ve -2’nin de dahil olduğu belirli hücreleri ve proteinleri aktive ettiğine inanılmaktadır.

 

• 1990′larda Amerikalı etnobotanist Douglas Schar maitake mantarını bağışıklık sistemini güçlendirici bir besin takviyesi olarak tanımladı ve kliniğinde AIDS ve hepatit hastalarında kullanmaya başladı.

 

• New York Tıp Okulu ‘ndaki bilim adamları, androjenden bağımsız prostatik kanser hücreleri üzerinde; maitake mantarından çıkarılmış beta-glukanların olası sitotoksik etkilerini incelediler. ‘Moleküler Üroloji‘nin 2000 bahar sayısında yayınlanan sonuçlar, polisakkarit beta-glukan’ın apoptosis’e; ya da hücre intiharına yönlendirerek, prostat kanseri hücrelerini öldürme yeteneğine sahip olduğu yolundaydı.

 

• 2003 yılında, Tıbbi Besin Gazetesi’nde yayınlanan insan klinik çalışmada, 10 kanser hastasına, 63 ay boyunca, günlük dozlarla maitake verilmiştir. Yazarlara göre, maitake; metastatik süreci engellemiş, tümör belirteçle göstergesi azalmış, ve muayene edilen tün hastaların NK hücre aktivitesi çoğalmıştır.

 

• Maitake ile ilgili Çinde yapılan bir klinik çalışmada mesane kanseri ameliyatı sonrasındaki nüks oranının %33 ile %65 arasında azalmasını sağlamıştır.

 

• Toz haldeki maitake ve maitake özü kombinasyonunun kullanıldığı bir çalışmada karaciğer kanseri hastalarının %58, akciğer kanserli hastaların %63, meme kanseri hastalarının %69′unda tümör regresyonu veya semptomlarında anlamlı bir düzelme olduğu ‘Principles & Practice of Pediatric Oncology‘ adlı kitapta belirtilmiştir.

 

• George Mason Üniversitesi, bağışıklığı canlandırıcı bir ajan olan beta-glukan’ın oral uygulamasının, monoklonal antikorların (ya da mAb) anti-tümör etkilerini geliştirdiğini rapor etmiştir. Kanser hücreleri, makrofaj ve yardımcı T-hücreleri gibi bağışıklık hücrelerinin saldırılarına karşı dirençli hale gelebilir. Rituksimab gibi monoklonal antikorlar, vücut içindeki kanser hücrelerini tanımlamak ve imha etmek üzere etiketlemek için, vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olurlar.

 

• Amerika’da yapılan bir çalışmada Agaricus bisporus, Pleurotus ostreatus ve maitake mantarının meme kanseri hücrelerine karşı etkisi incelenmiş; maitakenin meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediği, kanser dokusunun küçülmesini sağladığı ve de diğer mantarlardan daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

 

• 2008 yılında Amerikan Kanser Birliği’nce rapor edilen çalışmalar, maitake D-fraksiyon’unun enjekte edilebilir formunun, insanın bağışıklık sistemini geliştirdiğine ve göğüs kanseri hücrelerinin implant edildiği farelerde tümör yayılımını baskıladığına, ve ikisi birden, hem yeni tümörlerin oluşmasını; hem de karaciğer kanser hücreleri ile implante edilmiş farelerdeki tümör yayılımını baskıladığını rapor etmiştir.

 

• Uluslararsı İmmünofarmakoloji Bülteni Eylül 2009 sayısında yayınlanana bir çalışmaya göre, maitake mantarları, kanser tedavisi sırasında bağışıklık sistemini harekete geçirmekte etkiliydi. Çalışma, maitake ekstresinin, kök hücre üretimini çoğaltan hormonun üretimini canlandırdığını gösterdi. Maitake aynı zamanda, bir cins beyaz kan hücresi olan granülositlerin sayısını da arttırıyor, bağışıklık hücrelerinin, kemik iliklerinden, dolaşımdaki kana ikmalini sağlıyor gibi görünmekteydi.

 

• Kanser, İmmünoloji, İmmünoterapi dergisi Ekim 2010 sayısında yayınlanan bir Japon çalışmasına göre, Kolon kanseri, maitake mantarı tarafından büyük ölçüde inhibe ediliyordu. Maitake Z-fraksiyonu olarak bilinen maitake mantarına has eşsiz bir polisakkarit molekülü, hücresel bağışıklığı arttırıyor ve tümörün büyümesini baskılıyordu.

 

• Japonya Ulusal Kanser Merkezi’nce yapılan araştırmada, maitake, shiitake ve reishi mantarlarının özleriyle beslenen ve önceden kanser başlatılmış hayvanların yaklaşık olarak %80′inde tümörler bütünüyle yok olmuştur. Buradaki en güçlü etkinin de maitake mantarından kaynaklandığı düşünülüyor.

 

• Araştırmacılar Maitake D-fraction denilen maitake türünün, tümörlerin büyümesini engelleme konusunda %45′e karşı %yüzde 80 oranında daha etkili olduğunu belirtiyorlar.

 

• Maitake mantarı ağızdan alındığında bile tümör büyümesini engelleme konusunda güçlü bir antikanser aktivite göstermektedir. Maitake mantarından elde edilen D-fraction maddesinin, enjeksiyon ya da oral şekilde alımının tümör gelişimini engellediği araştırma raporlarında ifade edilmiştir.
 

 

 
       
       
       
   
       
   

 

2000 yılından itibaren işletmemiz tarafından üretim tesislerimizde üretilmektedir.

 

 
   
   
   
   

MAITAKE - GRIFOLA FRONDOSA ÜRÜNLERİMİZ

 
   
Hemen Siparis Verin
     
     
     
   
 
Maitake Mantarı, Grifola Frondosa, Dans Eden Mantar, kanser tedavisi
EN DOĞAL HALİYLE ÜRETİYORUZ
   

2000 yılından bu yana hijyenik ve modern isletmemizde Maitake ve diger tibbi mantar türlerinin üretimi ve arastirmasi yapilmaktadir. Türkiye'nin mantarcılık üssü olan Agromantarcilik, konusunda uzman ziraat mühendislerinin kontrol ve denetiminde üretim yapmakta, TÜBİTAK ve Üniversitelerle ortak çalışmalar yaparak ürün çesitliliğini geliştirmektedir.

 

 
   

     Maitake Ekstrakt, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 10.12.2010 tarih ve G20-0414-00020-2 sayılı izni ile üretilmektedir.

 

Sertifika

ve

İzinlerimiz

için tıklayınız

     Öğütülmüş Maitake  mantarı, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 10.12.2010 tarih ve G20-0414-00020-2 sayılı izni ile üretilmektedir.

 

       Dilimlenmiş Hericium (Aslan Yelesi) mantarı, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 31.05.2010 tarih ve G20-0414-00022-2 sayılı izni ile üretilmektedir.

 

       Naturel Maitake  mantarı, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 31.05.2010 tarih ve G20-0414-00018-1 sayılı izni ile üretilmektedir.

 

 
   
Üretimimizden Görüntüler
 
    MAITAKE MANTARININ YAN ETKİLERİ YOKTUR  

 

       Bazı hassas bünyeye sahip kişilerde ilk kullanımda 1-2 gün sürebilen hafif mide bulantısı, baş dönmesi, eklem ağrısı ve deri döküntüsü gibi semptomlar görülebilir.

 

 

 

 

   

HERKES KULLANABİLİR Mİ?

 
   

 

 Yemeklik Mantar olarak da kullanılmaktadır. Maitake mantarı toksik değildir, vücutta birikim yapmaz.

 

 

 

 
     
    Maitake - Grifola Frondosa Referansları

 

 
   

1.  CQ Gu, JW Li, F Chao, M Jin, XW Wang Isolation, identification and function of a novel anti-HSV-1 protein from Grifola frondosa Antiviral research, 2007 – Elsevier

2.  JL Mau, CN Chang, SJ Huang… - Antioxidant properties of methanolic extracts from Grifola frondosa, Morchella esculenta andTermitomyces albuminosus mycelia Food Chemistry, 2004 - Elsevier

3.  FJ Cui, WY Tao, ZH Xu, WJ Guo, HY Xu… -Structural analysis of anti-tumor heteropolysaccharide GFPS1b from the cultured mycelia of Grifola frondosa GF9801  Bioresource …, 2007 - Elsevier

4. BC Lee, JT Bae, HB Pyo, TB Choe… Biological activities of the polysaccharides produced from submerged culture of the edible Basidiomycete Grifola frondosa partnec.com alanından [PDF] - Enzyme and Microbial …, 2003 - Elsevier

5. Nanba H. “Maitake D-fraction: healing and preventive potential for cancer”. J Orthomolecular Med. 1997;12:43-49
6. Kodama N, Komuta K, Nanba H. “Can Maitake MD-fraction aid cancer patients?” Alt Med Rev. 2002;(7)3:236-9
7. Masuda Y, Murata Y, Hayashi M, Nanba H. “Inhibitory effect of MD-Fraction on tumor metastasis: involvement of NK cell activation and suppression of intercellular adhesion molecule (ICAM)-1 expression in lung vascular endothelial cells”. Biol Pharm Bull 2008 Jun;31(6):1104-8.
8. Cassileth B. R., Yeung K. S., Gubili J. “Herb – Drug Interactions in Oncology (Second Edition)”.  Memorial Sloan – Kettering Cancer Center, Integrative Medicine Service, USA. 2010. Sayfa 442.
9. Masuda Y, Ito K, Konishi M, Nanba H. “A polysaccharide extracted from Grifola frondosa enhances the anti-tumour activity of bone marrow-derived dendritic cellbased immunotherapy against murine colon cancer”. Cancer Immunol Immunother. 2010
10. Mayell M. “Maitake extracts and their therapeutic potential - A review”. Alt Med Rev, 2001;6(1)
11. Boh B, Berovic M.M. “Grifola frondosa (Dicks.: Fr.) S.F. Gray (Maitake Mushroom): medicinal properties, active compounds, and biotechnological cultivation”. Int J Med Mushr. 2007;9(2):10
12. Nanba H. “Anti tumour activity of orally administered d-fraction from Maitake (Grifola frondosa)”. J Naturopathic Medicine. 1993;1:10-15

13.  K Kubo, H Aoki, H Nanba  Anti-diabetic activity present in the fruit body of Grifola frondosa (Maitake). I. - Biological & pharmaceutical bulletin, 1994 - ukpmc.ac.uk

 

 

 

 

 

 
       
   

Bu sitede yer alan bilgiler tedavi, teşhis veya tıbbi öneri niteliği taşımamaktadır. Tamamı bilgi vermek maksadıyla halka açık kaynaklardan alınmıştır. Tıbbii mantarlar ilaç değildir. Tedavi amacıyla değil, beslenme ve tedaviye yardımcı olaması amacıyla kullanılır.

Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.